تبلیغات
آموزش حرفه ای کامپیوتر و شبکه - جنجال اخلاق در دنیای روبات ها(دروغگویی روبات ها)

آموزش حرفه ای کامپیوتر و شبکه

به وبلاگ گروه Persiansec خوش آمدید

 

  
 
  
. با کلیک روی ستاره ها به وبلاگ امتیاز دهید 

 

مطالب مرتبط با هوش مصنوعی

درحالی که فناوری روبات ها روز به روز پیشرفت می کند،این پرسش به وجود می اید که آیا رایانه و روبات ها حقیقت را به انسان می گویند؟ یا اینکه آنها در عین حال که یاد می گیرند که با انسان ها صادق باشند ، یاد بگیند که همچون انسانها به هم دروغ بگویند؟

طرح این پرسش واکنش های محتلفی را به دنبال دارد و ااز این رو موجب شده است تا تحقیقات و مطالعات گسترده ای در این زمینه صورت گیرد.

البته این موضوع به سال ها قبل باز می گردد و در واقع دانشمندان سال هاست که به این مقوله امکان بروز انحرافات رفتاری در روبات ها و روی آوردن به بعد شخصیتی نظیر دروغگویی نگران هستند که در آینده وبا گسترش دامنه فعالیت روبات های کاملا خودکار، هرگونه رفتار برنامه ریزی نشده و در عین حال گمراه کننده از سوی آنها سر بزند.

به تازگی در یکی از آزمایشگاه های پیشرفته تحقیقاتی در سوئیس، آزمایش جالبی توجهی صورت گرفت. در این آزمایش نزدیک به یک هرزار روبات در حالی به کار گرفته شدند که به حسگر های نصب شده بر روی صورت و روبه جهت پایین مجهز بودند. آنها با هدف به دست آوردن غذا برای رقابتی هیجان انگیز آماده شده بودند! البته غذایی که برای به دست آوردن آن تلاش می کردند در حقیقت حلقه آبی رنگی بود که . . . .

بر روی کف سالن برگزاری آزمایش قرار گفته بود. همزمان و در گوشه ای دیگر از سالن حلقه تیره رنگی به عنوان سم قرار داشت. روبات هایی که در این آزمایش به کار گرفته شده بودند به ازای هر بار حضور در نزدیکی غذا و نه سم ، امتیاز در یافت می کردند.

سارا میتری و دایو فلورنو از دانشگاه لوزان سوئیس که هدایت این پروژه را در دست داشتند معتقد بودند که با استفاده از نتایج مطالعاتی از این دست می توان در خصوص ربات ها به نگرش تازه ای دست یافت. آنها برای دستیابی به این منظور امکان منحصر به فردی را در اختیار روبات ها قرار دادند که بر اساس آن آنها می توانستند با یکدیگر صحبت کنند.در این آزمایش هر ربات می تواند نوری آبی رنگ از خود تولید کند که ازسوی سایر روبات ها قابل دیدن است.البته ربات ها می توانند با استفاده از این نور به نوعی روبات های دیگر را پیدا کردن مکان دقیق غذا(حلقه آبی رنگ) دچار اختلال کنند.نکته حیرت انگیز این بود که با گذشت زمان ربات ها در قالب نوعی فرآیند تکاملی یاد می گرفتند تا در یافتن مکان دقیق حلقه آبی ،بکدیگر را فریب دهند!

روباتی که در مسابقه شرکت داده شد

عقیده بر این است که تکامل آنها احتمالا به وسیله شبکه نورونی مصنویی صورت می گیرد که هر یکاز ربات ها را تحت کنترل خوددارد. این شبکه شامل 11نورون است که به حسگرهای هر ربات متصل است.3مورد از این نورون ها وظیفه دارند تا دو مسیر حرکتی ربات و انتشارنور آبی آن را کنترل کنند.

این نورونها بهواسطه 33 رابط یا سیناپس به یکدیگر متصل می شوند البته قدرت اینرابط ها به وسیله یک تک ژن8بیتی کنترل می شود.درکل ژنوم 264 بیتی هر روبات تشخیص می دهد که چگونه به اطلاعاتی که حسگرهایش دریافت کردهاست واکنش نشان دهد. اما شکل و شمایل مسابقه ای که در آن روبات ها و و امکان رواج دروغگویی در بین آنهامورد برسی قرارگرفت نیز در نوع خود جالب توجه بود.محققان برای این منظور سیستمی از بازی چند راندی را ارائه کردند که در آن گروه هایی متشکل از 10 روبات برای به دست آوردن حلقه آبی(غذا)در نقاط مختلف به رقابت با یکدیگر می پرداختند.پس از برگزاری 100 رانداز مسابقه،روبات هایی که بالاترین امتیاز را کسب کرده بودند این امکان را پیدا کردند تا در راند بعدی شرکت کنند.

در آغاز مسابقه، روبات ها نوری آبی را به صورت تصادفی تولید می کردند.با این حال همزمان با این که روبات ها در، یافتن غذا(حلقه آبی) دارای عملکرد بهتری می شدند، انتشار نور آبی از سوی آنها بیشتر و در عین حال به نوعی با آگاهی وسیع تری صورت می گرفت و جالب این بود که در این حالت روبات ها بیشتر به انجام کار خو گرفته بودند. نتایج این مطالعه تحقیقاتی کم سابقه برای دانشمندان حیرت انگیز بوده است و به گفته برخی از آنها،حتی می توان آن را به عنوان سر آغازی جهت متمرکز شدن روی مقوله ای تحت عنوان(( انحراف رفتار درروبات ها)) دانست.

منبع:live science

نسخه اصلی به زبان انگلیسی

ورودبه سایت منبع

www.persiansec.com

Persian Security

مطالب نوشته شده در این وبلاگ  بعضاً  از منابع دیگری گردآوری شده

در صورت  بروز هر مشکلی ارسال پیغام به مدیر ارتباطات گروه امنیت گستر پرشیا

() نظرات
                                           رفتن به بالای صفحه
آمار وبلاگ

  • تاریخ افتتاح بلاگ:   1388/7/1
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بروز رسانی :
  • آخرین بازدید :

 

سرویس و نگهداری در کل کشور


جستجوی پیشرفته

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت